Orkide Bakımı Püf Noktaları

ORKİDE BAKMANIN 7 PÜF NOKTASI

Ülkemizde ve dünyada en değerli ve gözde bir çiçek olan Orkide Bakımı ve kullanımı hakkında bazen cok büyük yanlışlar yapabiliyor bunun neticesinde cicegimizi küstürüyor ve öldürüyoruz. Bu gün sizlere orkide bakımı hakkında 7 altın degerinde maddelerden bahsedecegim. Öncelikle BAHCE KONSEPT  blogumuzu sosyal medya hesaplarını takip edebilir, e-bültene kayıt olabilir gelecek makalelerden haberdar olabilirsiniz. Geçiyoruz  7 altın kurala ;

1-BUDAMA YAPIN

BAHCE KONSEPT  ‘inizin bozulmaması için Yılda 1-2 defa sararmış yada sararmakta olan yaprakları budama makası yada normal makas ile kesin ve bitkinin etrafını açın. Böylece bitkinizin daha fazla gelişmeye başladıgını göreceksiniz.

2-GÜNEŞE MARUZ BIRAKMAYIN !

Orkideler dogrudan güneş almak istemezler hatta hiç hoşlanmazlar desek yeri olabilir. Bunun yerine hafif gölgemsi mekanlarda diğer ışıklardan yararlanarak gelişimine devam edebilir ancak hiç güneş görmeyen yere götürün demiyoruz orta ışık seviyesi yeterli olacaktır. Bir bilgi daha yaz yada kış mevsimi fark etmeksizin daima ılık oda sıcaklıgında bulundurulmalıdır.Ve bu hava akımından korumak için çeşitli önlemler alınmalıdır.

3- VİTAMİN VE MİNERAL İLE DESTEKLEYİN !

Her bitki gibi zamanla topragının vitamin ve mineral desteğine ihtiyacı bulunmaktadır.kökler bir nevi agız gibi işlev görür ancak buradaki agız filtreleyerek kendi ihtiyacı olan mineral ve vitamini tüketir. Yılda yada 6 ayda bir vitamin yada mineral desteği sağlanmalı, bununla birlikte toprak değişimide önerilmektedir. En verimli Toprak ve Gübre çeşitlerimizi ihtiyacınıza uygun buraya tıklayarak temin edebilirsiniz

4-SADECE KENDİNE ÖZGÜ ALAN YARATIN

Orkide Bakımı narin ve zaman isteyen bir süreçtir.  Böyle oluşuda bazı önlemleri yanında getiriyor ; peki ne gibi önlemler diyeceksiniz ? orkide kendine özgü havasıyla yanındaki hiçbir nesne ile temasta bulunmak istemez bu yüzdende başka maddelerle temasta bulundurmaktan kaçının olabildigince bu hatayı yapmaktan kaçının yoksa yapraklarda lekelenmeler oluşacaktır. Tam tersi hareket edip basık ve havasız ortama götürmek ise orkideniz ile aranızda bağların kopmasında yüksek bir ihtimal doğurabilir.

5-HER CİÇEK BİR İNSAN !

Her çiçek bir insan ilkesini benimsemeliyiz ; çünkü kış aylarında t-shirt giymiyorsak, bitkilerde aynen biz insanlar gibidir. Nihayetinde bitkilerde canlıdır ve bizden daha fazla hassastırlar. Hele ki bu havalı orkide ise ; kış aylarında musluktan aldığımız suyu direk olarak bitkimize vermeyelim en çok fark edilmeden yapılan hatalardan birisidir.Orkide Bakımı için Suyu  Oda sıcaklığına gelecek biçimde ılıklaştırarak bitkilerimize vermeliyiz. Bir başka yapılan hata kış aylarında yaz aylarında verilen miktarda sulama yapmak bu kesinlikle yanlıştır ve yapılmamalıdır. Onu yerine ya aylarında verilen miktarın 4/1 i kadar su verilmelidir.Yazın ise bitkinin suya olan bağımlılığı artacağından sulama seviyesi de artırılmalıdır.

6-KÖKLER İYİ CE  SULANMALI

Köklerin suyu çektiğinde sulama işlemi bitti sanılır. Bu tamamen yanılmadan ibarettir ; Su toprağın her yerine ulaşmalı iyice suya doyulmalıdır. Bitkiler sulanırken aynı kap , aynı ölçüde ve aynı saatte sulama yapılmalıdır. Orkidenizdeki gözle görülür bir değişim görülmediği sürece program rütin şekilde devam ettirilmelidir.

7-ORKİDENİZİ ÇOGALTIN

Orkidenizi saydığımız maddeler ile baktınız ve kontrol ettiniz şimdi yeni orkideler yetiştirme zamanı geldi geçiyor bile ; orkidenizi köklerinden ayırarak yeni bir saksı ve biraz toprak ile olabilir , bitkinin kökünden yeni filizi çıkarabilir ve yeni saksılar ve topraklar ile yeni ücretsiz ve zahmetsiz orkidelerinizi üretebilirsiniz.

Tonlarca para veriyorsunuz ancak Orkide Bakımı yapamadığınızdan paranızı çöpe atıyorsanız bitkileriniz var ama vaktiniz yoksa profesyonel desteğe ihtiyacınız varsa BAHCE KONSEPT firması ihtiyaçlarınıza çözüm oluyor. BAHCE KONSEPT Peyzaj Bakım Paketleriyle büyük küçük demeden hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Keşifleri ÜCRETSİZ sağlıyoruz.Arayın Gelelim Yaşam Alanlarınızı Güzelleştirelim !

1 Comment

  • Elif B. Posted 17 Ağustos 2019 16:13

    Orkide Bakımı hakkındaki yazınızı okudum. Gerçekten cok bilgilendirici.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *