Toprağın 10 Önemli Özelliği

10 Toprak Özelliği

Çiçeklerin büyümesi ve gelişmesi için doğru bir şekilde üretim, çoğaltma tekniklerinden yararlanılarak evimizde güzel çiçekler yetiştirmemizi sağlayabiliriz. Aşağıda sizin için çiçek toprak çeşitlerini ve özelliklerini yazdık keyifli okumalar dileriz.

  1. Toprak Çeşitleri

Sera ve saksı çiçekçiliği için, türlerin isteklerine bağlı kalınmakla birlikte aşağıdaki topraklar kullanılır.

  1. Funda Toprağı

Pratikte orman altı toprağı olarak tanımlanır arıca, colluna artubus ve cistus gibi funda bitkilerinin çürümesi ile elde edilen besin maddesince fakir geçirgen ve hafif topraklardır.

       1.2 Yaprak Çürüntüsü

               Meşe hariç diğer bitki yapraklarının çürümesinden meydana gelmiş topraklardır. Özellikler kayın yaprakları tercih edilir. Besin maddesince fakir, geçirken ve hafif topraklardır.

       1.3 Komposto

              Bitki parçaları ve diğer organik madde artıklarının çürütülmesinden oluşan topraklardır. Kullanılabilmesi için 1-2 yıllık bekleme süresine ihtiyaç vardır. Besin maddesince zengin topraklardır.

       1.4 Killi Toprak

             Ağır sert ve az geçiyken karakterli ve kırmızı renklidir. Türe bağlı kalınarak belirli miktarlarda kullanılır. Besin maddesince zengindir.

       1.5 Tora

             Bataklık bitkilerinin uzun zaman su altında kalarak çürümesinden oluşmuş fakir topraklardır. Kuvvetli asit karakterdedir. Çok geçerken ve su tutma kapasitesi çok yüksektir. Özellikle köklendirme için çok kıymetli bir materyaldir.

       1.6 Bahçe Toprağı

             Normal ziraat yapılan topraklardır. Ancak yanmış çiftlik gübresi ile karıştırılarak kullanılır. Besin maddesince zengin ve orta derecede su tutma kapasitesine sahiptir.

  • Toprak Hazırlanması

Sera ve salon bitkilerinin birçoğu hafif asit topraklardan hoşlanmakla birlikte bazıları da nötr topraklardan hoşlanırlar.

        1. Hafif Asit Toprak Hazırlanması

               Sera ve salon bitkilerinin birçoğu bu karakterdeki topraklardan hoşlanır. Asit karakter harca katılmış yarı çürümüş özellikle kayın yaprağından kaynaklanır. Dikkat edilecek hususlardan birisi toprak ta kireç bulunmasıdır.

Tüm Toprak Çeşitlerini Bizden Sağlayabileceğinizi Biliyormuydunuz ? Hemen Toprak Kategorimizi Gözden Geçirebilirsiniz.

1 Comment

  • Etem A. Posted 30 Haziran 2019 11:38

    Toprağın özellikleri hakkında yazılmış güzel bir yazı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *