Echeveria ‘Takasago No Okina’

Bitki adı

Echeveria ‘Takasago No Okina’

Bitki sınıflandırma

Aile:  Crassulaceae
Alt familyası: Sempervivoideae
Kabile: Sedeae
Cins: Echeveria

Echeveria ‘Takasago No Okina’ Nasıl Büyütülür ve Bakımı Yapılır

Işık: Echeveria ‘Takasago No Okina’ optimum büyüme için tam güneşten kısmi gölgeye ihtiyaç duyar. Bu nedenle evinizdeki en parlak pencerenin yakınına yerleştirin. Ayrıca ilkbaharda bitkiyi dışarıya taşıyorsanız bunu yavaş yavaş yapın ve yoğun öğleden sonra güneşine maruz kalmaktan kaçının.

Toprak: Hızlı süzülebilen bir toprağa sahip olmak, sağlıklı bir etli bitki yetiştirmek için çok önemlidir. Birçok yetiştirici kendi toprak karışımını oluşturmayı tercih ederken , sulu meyveler için ticari toprak iyi sonuç verecektir.

Sıcaklık: Bol miktarda temiz hava olduğu sürece yüksek sıcaklıklar sorun değildir, ancak Echeveria ‘Takasago No Okina’ yumuşak bir etlidir ve donma sıcaklıkları riski varsa iç mekana getirilmelidir.  Ortalama minimum kış sıcaklıklarının 30 ila 50 °F (-1,1 ila 10 °C) arasında olduğunda en iyi şekilde büyür .

Sulama: Büyüme mevsimi boyunca bu bitki için “ıslatma ve kurutma” yöntemi tercih edilen programdır. Derinlemesine sulayın ve tekrar sulamadan önce toprağın tamamen kurumasını bekleyin. Kışın az miktarda sulayın, ancak bitkinin kurumasını önleyecek kadar. Her şeyden önce tencerenin altında tabağınız varsa fazla suyunu boşaltmayı unutmayın.

Gübreleme: Gübre olmadan da iyi büyüyebilmesine rağmen bitki ekstra besinlerden yararlanabilir. Yalnızca büyüme mevsimi boyunca besleyin ve önerilen gücün yarısına kadar seyreltilmiş suda çözünür bir gübre kullanın.

Saksı Değiştirme: Bir kapta yetiştiriyorsanız, ilkbaharda veya yaz başında gerektiği kadar saksısını değiştirin, ancak başlamadan önce toprağın kuru olduğundan emin olun. Ayrıca her zaman drenaj delikleri olan bir kap kullanın.

Yayılma: Echeveria ‘Takasago No Okina’ ilkbaharda yapraklarla veya ofsetlerle çoğaltılabilir.