Sedum corynephyllum

Bitki adı

Sedum corynephyllum Fröd.

Bitki ikinci adı

Corynephyllum viride


Bitki sınıflandırması

Aile:  Crassulaceae
Alt familyası: Sempervivoideae
Kabile: Sedeae
Cins:  Sedum

Bitki Çıkış Yeri

Sedum corynephyllum’un yerlisi Meksika’dır.

Sedum corynephyllum Nasıl Büyütülür ve Bakımı

Işık: Işık: Sağlıklı bir bitki yetiştirmek için yeterli ışık çok önemlidir. Sedum corynephyllum,  günde en az altı saat boyunca tam güneşin keyfini çıkaracağı ancak bir miktar gölgeyi tolere edebileceği yerlerde en iyi şekilde büyür. Bitkiyi güneşli bir pencerenin yakınına yerleştirin veya iç mekanda yetiştirirken yapay ışıklar kullanın.

Toprak: Bu bitki suyla dolu toprakta oturmayı sevmez, bu nedenle kök çürümesini önlemek için drenaj şarttır. Etli meyveler için piyasada satılan bir karışım kullanın veya kendinizinkini yaratın .

Sıcaklık: Sedum corynephyllum  ısıya ve düşük sıcaklıklara karşı iyi bir toleransa sahiptir. Ortalama minimum kış sıcaklıklarının 30 ila 50 °F (-1,1 ila 10 °C) arasında en iyi şekilde büyür  .

Sulama: İlkbahardan sonbahara kadar iyice sulayın ve tekrar sulamadan önce toprağın kurumasını bekleyin. Kış aylarında bitkiyi buruşmayacak kadar sulayın. Sulama yaparken yaprakları, sapları ve çiçekleri ıslatmaktan kaçının.

Gübreleme: Büyüme mevsimi boyunca önerilen gücün yarısına kadar seyreltilmiş suda çözünür bir gübre verin. Ancak bitkiye her yıl taze toprak sağlarsanız beslemeye gerek yoktur.

Saksı Değiştirme: Sedum corynephyllum mevcut saksısını aştığında  , ilkbaharda onu daha büyük bir saksıya aktarın. Saksı değişimine başlamadan önce toprağın kuru olduğundan emin olun.

Yayılım: Sedum corynephyllum’u büyüme mevsimi boyunca yaprak veya gövde kesimleri alarak veya ilkbahar veya yaz aylarında tohum ekerek çoğaltmak kolaydır .